Top

Event Program

Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
00.00
Stone age jewellery
Workshop
00.00
18.00
Sarah Day

Swedish traps and snares
Workshop
09.30
11.00
Tobias Karlsson

Netting needle
Workshop
09.30
12.00
Casper Mittendorp

Long Walk
Key notes lectures
09.30
12.30
Donny Dust

Knife handle and barksheath
Workshop
09.30
13.00
Jens Nybro

Cordage basics
Workshop
09.30
13.30
Gijs Staghouwer

Pattern making for clothing
Workshop
09.30
13.30
Sarah Day

Peruvian Woven Sling
Workshop
09.30
13.30
Douglas S. Meyer

Coiling with pine needles
Workshop
09.30
17.00
Linda Welgraven

Making dirty water safe
Demonstration
10.00
11.30
Rupert Brown

Open fire bread baking
Workshop
11.00
13.00
Mikko Kettunen

Axe use and safety
Demonstration
13.30
17.00
Siegurd van Leusen

Net making
Workshop
14.00
17.00
Casper Mittendorp

Exclusive five-course dinner
Cooking demonstration
17.00
21.00
Dennis Willems
01.00
02.00
03.00
04.00
05.00
06.00
07.00
08.00
Deer leg sewing kit
Workshop
08.30
12.30
Sarah Day

Swedish traps and snares
Workshop
09.30
11.00
Tobias Karlsson

Netting needle
Workshop
09.30
12.00
Casper Mittendorp

Masters of disaster
Key notes lectures
09.30
12.30
Dave McDonald

Fingerweaving
Workshop
09.30
13.30
Douglas S. Meyer

Making dirty water safe
Demonstration
10.00
11.30
Rupert Brown

Open fire bread baking
Workshop
11.00
13.00
Mikko Kettunen

Paddle Carving
Demonstration
13.00
15.00
By Steven Le Say

Deer leg sewing kit
Workshop
13.30
17.30
Sarah Day

Net making
Workshop
14.00
17.00
Casper Mittendorp
09.00
Primitive Hunter
Masterclass
09.30
13.30
Donny Dust

Rawhide Parfleche
Masterclass
09.30
13.30
By Steven Le Say

Axe Making
Masterclass
09.30
17.00
Will Lord

Birch bark - weaving
Masterclass
09.30
17.00
Siegurd van Leusen

Bowmaking
Masterclass
09.30
17.00
Jamie L. Burleigh

Fish Hooks
Masterclass
09.30
17.00
Thijmen Apswoude

Natural Navigation
Masterclass
09.30
17.00
Paul Kirtley

Net crafting
Masterclass
09.30
17.00
Adam Logan

Saami Pouch
Masterclass
09.30
17.00
Willow Lohr

Tanning in a day
Masterclass
09.30
17.00
Theresa Kamper

Land Navigation
Masterclass
09.30
17.30
Dave McDonald
Primitive Game Calls
Masterclass
09.00
17.00
Douglas S. Meyer

Hand Drill Friction Fire
Masterclass
09.30
13.30
Donny Dust

Arrow production
Masterclass
09.30
17.00
Will Lord

Birch bark - little pot
Masterclass
09.30
17.00
By Siegurd van Leusen

Bowmaking
Masterclass
09.30
17.00
Jamie L. Burleigh

Halibut hooks
Masterclass
09.30
17.00
Thijmen Apswoude

Needle felting
Masterclass
09.30
17.00
Willow Lohr

Primitive Fish Hook
Masterclass
09.30
17.00
By Steven le Say

Threads from Nature
Masterclass
09.30
17.00
Theresa Kamper

Tree and Plant ID
Masterclass
09.30
17.00
Paul Kirtley
Rivercane Blowgun and Darts
Masterclass
09.00
17.00
Douglas S. Meyer

Ancient Fire
Masterclass
09.30
17.00
Willow Lohr

Birch bark - tavlinka
Masterclass
09.30
17.00
By Siegurd van Leusen

Bladecore production
Masterclass
09.30
17.00
Will Lord

Bowmaking
Masterclass
09.30
17.00
Jamie L. Burleigh

Wilderness Axe Skills Workshop
Masterclass
09.30
17.00
Paul Kirtley

Land Navigation
Masterclass
09.30
17.30
Dave McDonald
Snow Goggles
Workshop
09.00
13.00
Douglas S. Meyer

Swedish traps and snares
Workshop
09.30
11.00
Tobias Karlsson

Foraging
Workshop
09.30
11.30
Jesper Hede

The Siberian packframe
Workshop
09.30
11.30
Johan Forsberg

Netting needle
Workshop
09.30
12.00
Casper Mittendorp

Long Walk
Key notes lectures
09.30
12.30
Donny Dust

Masters of disaster
Key notes lectures
09.30
12.30
Dave McDonald

Tracking
Workshop
09.30
12.30
Willow Lohr

Bushcraft chair
Workshop
09.30
13.00
Jens Nybro

Stone age clothing
Demonstration
09.30
13.00
Sarah Day

Make your own gourd
Workshop
09.30
13.30
Anna Luijten

Primitive Arrow
Workshop
09.30
14.00
Jamie L. Burleigh

Coiling with pine needles
Workshop
09.30
17.00
Linda Welgraven

Sami needlecase
Workshop
09.30
17.00
Gijs Staghouwer

Making dirty water safe
Demonstration
10.00
11.30
Rupert Brown

Open fire bread baking
Workshop
11.00
13.00
Mikko Kettunen

Invisible skills
Key notes lectures
13.00
16.00
Willow Lohr

Net making
Workshop
14.00
17.00
Casper Mittendorp

Pattern making for clothing
Workshop
14.00
18.00
Sarah Day

Shark Tooth Tools
Workshop
15.00
17.00
Douglas S. Meyer

Exclusive five-course dinner
Cooking demonstration
17.00
21.00
Dennis Willems
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00
18.00
19.00
20.00

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
09.00
Stone age clothing
Demonstration
09.30
13.00
Sarah Day

Making dirty water safe
Demonstration
10.00
11.30
Rupert Brown
10.00
Making dirty water safe
Demonstration
10.00
11.30
Rupert Brown
Making dirty water safe
Demonstration
10.00
11.30
Rupert Brown
11.00
12.00
13.00
Axe use and safety
Demonstration
13.30
17.00
Siegurd van Leusen
Paddle Carving
Demonstration
13.00
15.00
By Steven Le Say
14.00
15.00
16.00
17.00
Exclusive five-course dinner
Cooking demonstration
17.00
21.00
Dennis Willems
Exclusive five-course dinner
Cooking demonstration
17.00
21.00
Dennis Willems
18.00
19.00
20.00

Friday

Saturday

Sunday

Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
09.00
Long Walk
Key notes lectures
09.30
12.30
Donny Dust

Masters of disaster
Key notes lectures
09.30
12.30
Dave McDonald
Long Walk
Key notes lectures
09.30
12.30
Donny Dust
Masters of disaster
Key notes lectures
09.30
12.30
Dave McDonald
10.00
11.00
12.00
13.00
Invisible skills
Key notes lectures
13.00
16.00
Willow Lohr
14.00
15.00

Friday

Saturday

Sunday

Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
09.00
Primitive Hunter
Masterclass
09.30
13.30
Donny Dust

Rawhide Parfleche
Masterclass
09.30
13.30
By Steven Le Say

Axe Making
Masterclass
09.30
17.00
Will Lord

Birch bark - weaving
Masterclass
09.30
17.00
Siegurd van Leusen

Bowmaking
Masterclass
09.30
17.00
Jamie L. Burleigh

Fish Hooks
Masterclass
09.30
17.00
Thijmen Apswoude

Natural Navigation
Masterclass
09.30
17.00
Paul Kirtley

Net crafting
Masterclass
09.30
17.00
Adam Logan

Saami Pouch
Masterclass
09.30
17.00
Willow Lohr

Tanning in a day
Masterclass
09.30
17.00
Theresa Kamper

Land Navigation
Masterclass
09.30
17.30
Dave McDonald
Primitive Game Calls
Masterclass
09.00
17.00
Douglas S. Meyer

Hand Drill Friction Fire
Masterclass
09.30
13.30
Donny Dust

Arrow production
Masterclass
09.30
17.00
Will Lord

Birch bark - little pot
Masterclass
09.30
17.00
By Siegurd van Leusen

Bowmaking
Masterclass
09.30
17.00
Jamie L. Burleigh

Halibut hooks
Masterclass
09.30
17.00
Thijmen Apswoude

Needle felting
Masterclass
09.30
17.00
Willow Lohr

Primitive Fish Hook
Masterclass
09.30
17.00
By Steven le Say

Threads from Nature
Masterclass
09.30
17.00
Theresa Kamper

Tree and Plant ID
Masterclass
09.30
17.00
Paul Kirtley
Rivercane Blowgun and Darts
Masterclass
09.00
17.00
Douglas S. Meyer

Ancient Fire
Masterclass
09.30
17.00
Willow Lohr

Birch bark - tavlinka
Masterclass
09.30
17.00
By Siegurd van Leusen

Bladecore production
Masterclass
09.30
17.00
Will Lord

Bowmaking
Masterclass
09.30
17.00
Jamie L. Burleigh

Wilderness Axe Skills Workshop
Masterclass
09.30
17.00
Paul Kirtley

Land Navigation
Masterclass
09.30
17.30
Dave McDonald
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00

Tuesday

Wednesday

Thursday

No events available in q-a category!
Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
00.00
Stone age jewellery
Workshop
00.00
18.00
Sarah Day

Swedish traps and snares
Workshop
09.30
11.00
Tobias Karlsson

Netting needle
Workshop
09.30
12.00
Casper Mittendorp

Knife handle and barksheath
Workshop
09.30
13.00
Jens Nybro

Cordage basics
Workshop
09.30
13.30
Gijs Staghouwer

Pattern making for clothing
Workshop
09.30
13.30
Sarah Day

Peruvian Woven Sling
Workshop
09.30
13.30
Douglas S. Meyer

Coiling with pine needles
Workshop
09.30
17.00
Linda Welgraven

Open fire bread baking
Workshop
11.00
13.00
Mikko Kettunen

Net making
Workshop
14.00
17.00
Casper Mittendorp
01.00
02.00
03.00
04.00
05.00
06.00
07.00
08.00
Deer leg sewing kit
Workshop
08.30
12.30
Sarah Day

Swedish traps and snares
Workshop
09.30
11.00
Tobias Karlsson

Netting needle
Workshop
09.30
12.00
Casper Mittendorp

Fingerweaving
Workshop
09.30
13.30
Douglas S. Meyer

Open fire bread baking
Workshop
11.00
13.00
Mikko Kettunen

Deer leg sewing kit
Workshop
13.30
17.30
Sarah Day

Net making
Workshop
14.00
17.00
Casper Mittendorp
09.00
Snow Goggles
Workshop
09.00
13.00
Douglas S. Meyer

Swedish traps and snares
Workshop
09.30
11.00
Tobias Karlsson

Foraging
Workshop
09.30
11.30
Jesper Hede

The Siberian packframe
Workshop
09.30
11.30
Johan Forsberg

Netting needle
Workshop
09.30
12.00
Casper Mittendorp

Tracking
Workshop
09.30
12.30
Willow Lohr

Bushcraft chair
Workshop
09.30
13.00
Jens Nybro

Make your own gourd
Workshop
09.30
13.30
Anna Luijten

Primitive Arrow
Workshop
09.30
14.00
Jamie L. Burleigh

Coiling with pine needles
Workshop
09.30
17.00
Linda Welgraven

Sami needlecase
Workshop
09.30
17.00
Gijs Staghouwer

Open fire bread baking
Workshop
11.00
13.00
Mikko Kettunen

Net making
Workshop
14.00
17.00
Casper Mittendorp

Pattern making for clothing
Workshop
14.00
18.00
Sarah Day

Shark Tooth Tools
Workshop
15.00
17.00
Douglas S. Meyer
10.00
11.00
12.00
13.00
14.00
15.00
16.00
17.00

Friday

Saturday

Sunday

No events available!